Aliexpress alışveriş sitesi ile çinden ürün getirmek

Aliexpress alışveriş sitesi ile düşük maliyet, yüksek kar marjı ve çok fazla ürün çeşitliliği ile güvenle ürün getirebilirsiniz.

Aliexpress N11 tarzında mağazaların satış yaptığı bir alışveriş sitesidir. Site üzerinden alınan ürünler yazı başlığından da anlaşılabileceği gibi Çin’den gelmektedir. Site içerisindeki ürünler kalite sınıfına göre ayrılmaktadır, dilerseniz orjinal ürünleri de site içerisinde bulabilirsiniz.

Sitenin çalışma sistemi havuz sistemine dayanmaktadır. Bir ürünü satın aldığınızda yaptığınız ödeme bir havuza aktarılmaktadır. Ürün tarafınıza ulaştığında onay verdiğiniz takdir de para satıcının hesabına aktarılmaktadır.
Aldığınız üründe bir sorun çıkması durumunda dispute açıp satıcının da onay vermesi durumunda ödemeniz hesabınıza geri aktarılıyor.

Peki satıcılara güvenebilir miyiz?

Bu tarz sitelerde hepimizin ortak düşüncesi satıcının güvenilir olup, olmamasıdır. Bu konu da Aliexpress, kullanıcıların site üzerindeki satıcıların güvenilir olup olmadığından emin olması adına satıcılara vermiş olduğu puan skoru ve yorumlarını kontrol ederek satıcı hakkında bir izlenime sahip olabilirsiniz.
Bu skoru aşağıdaki görsel üzerindeki işaretli kısımda görebilirsiniz.

Alışverişlerde vergi var mı?

€30 ve 32,5$ a kadar ki siparişlerde vergisiz olarak siparişinizi teslim alabilirsiniz. €30 ile €1500 arası siparişlerinizde ise kapınıza gelen PTT görevlisine %20 gümrük vergisi ödeyerek ürününüzü teslim alabilirsiniz.
Sipariş tutarınız €1500 ve üzerindeyse siparişinizin ticarete girdiği düşünülerek ithalat vergisi oranları uygulanmaktadır. Bu konu da bir gümrük müşavirinden bilgi almanız gerekmektedir.

Aldığımız Ürünlerin Kargolanması Nasıl Oluyor?

Aliexpress üzerinden alacağınız ürünler genellikle free shipping olarak yani ücretsiz olarak gönderiliyor. Tabi yine de ücretsiz kargo olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

Aşağıdaki görseldeki alandan detaylı şekilde kontrol edebilirsiniz.

Sipariş ettiğiniz ürün satıcı tarafından kargoya verildikten sonra satıcı ürünün takip numarasını (tracking number) sipariş sayfanıza eklemektedir.

AliExpress’ten Neler Getirtemeyiz?

• Kozmetik ürünleri
• Ateşleyici ve kesici ürünler
• Sim kart takılabilen telefon, tablet vs. gibi ürünler
• Sporcu gıdaları
• Tütün ürünleri
• Elektronik sigaralar
• Nike, Adidas vb. ünlü olan markaların çakma ayakkabıları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir