E-TİCARET SATIŞ ARTIRMA YÖNTEMLERİ

Yeni kurulan e-ticaret site sahipleri genelde satışların bir anda patlayacağını düşünmektedir. Her şeyin kusursuz şekilde ilerlemesini ve büyük açılış gününün sabırsızlıkla gelmesini beklerler fakat sonuç hiçte beklenildiği gibi gitmez. Bu çok normal, olağan bir durumdur. Her yeni kurulan e-ticaret sitesinin veya markaların karşılaştığı durumlardan biridir. Bu durumda moral bozmamalısınız. Çünkü yapabileceğiniz ve satışlarınızı arttırabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere göz atıp eksiklerimizi çıkartmalı yapabileceklerimizi not almalı ve uygulamaya geçmeliyiz.

Sosyal Medya Gücünü Kullanın

Sosyal medyadan, e-mail yoluyla, bloglar yoluyla tüketicinin e-ticaret sitesine yönlendirilmesi gerekiyor. Ürün tanıtımlarının farklı yollarla yapılması önemli. Örneğin: reklamların kullanılması, sektörünüze uygun yüksek takipçisi olan influncer ile anlaşabilir, çekilişler ile sitenize insanların gelmesini ve oradan yönlendirme yaparak e-ticaret sitenize gitmelerini sağlayabilirsiniz bu yöntemler günümüzde oldukça etkili ve neredeyse her gün bir çok marka tarafından tercih edilmektedir. Sosyal medyada kısa sürede yayılan videolar tanıtım yapmak için ideal olanaklar sunuyor, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi storylerde veya postlarda özel tasarımlarla sunabilir insanların ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.

E-Ticaret Sitenizde Tasarım Stilleri

E-ticaret sisteminizde sektörünüze uygun ve sürdürülebilir, kullanıcı deneyimsel olarak hazırlıklı, site içinde kullanılan renklerin uyumlu olmasına dikkat etmeli, insanların ilgisini çekebilen ve kolay kullanımlı site olmasına önem göstermelisiniz.

Müşterilerinizin kafasını karıştırmak istemezsiniz, insanlar e-ticaret sitelerinde aradıklarını hızlıca bulmak ve sonuca gitmek isterler. Sade ve akışı kolay bir siteye sahip olmalısınız. Bu gibi durumlarda göz önüne almanız gereken en önemli şeyler kategori yapınız, kategori alt başlıkları seçimi, anasayfada popüler ürün gösterimi, özel tasarım sliderlar, ilgi çekici bannerlar gibi faktörler bulunmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Önemi

E-ticaret sitelerinin en önemli ihtiyacı demeliyiz. Arama motorlarından (Google, yandex, yahoo v.b) gelen kullanıcıların dönüşüm oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle SEO çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılması satış arttırma yöntemlerinin başında gelmektedir.

Bu çalışmalar, profesyonel ekip ve eğitim sertifikalarını almış kişi veya kurumlar ile çalışmaya özen gösteriniz. Bu özelliklere sahip olmayan kişiler ile çalışılması durumunda yapılabilecek ve tekrarlanacak hatalar, web sitenizin arama motorlarından tamamen silinmesine kadar gidebilmektedir.

Blog Yazılara Yer Açın

Blogu olan e-ticaret sitelerinin, olmayanlara oranla yüzde 55 daha çok ziyaretçi çektiğini göstermektedir. Bloglar aracılığıyla tüketiciye satın alma davranışına yönelten en pratik yöntem blog yazılarınızı bir soru ile bitirmek olabilir.

E-ticaret sitenizde yayınladığınız bir blog yazısı Google gibi arama motorlarında indeksleneceği için zaman içinde arama motorlarından trafik almaya başlayabilirsiniz. Sizin için ücretsiz tanıtım anlamına gelir.

Özel Kampanyalar

Sitenizde belirlediğiniz günlerde, özel günlerde müşterilerinizin siteye ilgisini arttıracak indirim kuponları, influncerlar ile anlaşma yaparak sitenize yönlendirme sağlanması, reklam verilerek kampanyalar yapmak, ücretsiz kargo seçeneği, iki al bir öde gibi birçok kampanya türü hazırlayarak bunu müşterilerinize sunmalı site trafiğinizi bu şekilde arttırmalısınız.

Kullanıcı Deneyimsel Taktikler

1.Hız:

Kullandığınız E-ticaret sisteminiz birçok müşterinizin aynı anda giriş yaptığında sisteminizde hızlı, istediği işlemi rahatça yapabilmesi ve sorunsuz şekilde sipariş verip sonuca ulaşabilmesi için hazır olmalıdır. Hız E-ticaret sitelerinin olmazsa olmaz en önemli faktörüdür. İnsanlar beklemeyi bekletilmeyi hiçbir zaman sevmez amaca yöneliktirler. Örneğin: Belirlediğiniz bir günde (Yılbaşı günü, Sevgililer günü, Ramazan bayramı, Yazın ilk günü gibi) kampanyanızı belirli mecralarda müşterilerinize duyurduğunuzda aynı anda 1000 kişiden fazla kişi e-ticaret sitenize giriş yaptığında sunucunuz bunu kaldıramaz ve çökerse sizin için hem prestij kaybı hemde satış kaybı olacak ve yaptığınız tüm reklam taktikleriniz çöpe gidecektir. Bu gibi durumların olmaması için önceden önleminizi kesinlikle almalısınız.

2.Canlı Destek Veya WhatsApp Hattı:

Web sitenizde tercihinize göre canlı yardım veya direkt whatsapp sipariş/soru hattı  olmalı. Ziyaretçilerinizin kafasına takılan konular olursa, sipariş direkt vermek isterlerse bu konuları kolayca çözebilir, müşterilerinizin size güvenmesini ve hızlı cevap alabildikleri için sizi diğer markalardan daha fazla tercih etmelerini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret hakkındaki güncel haberleri Perfection idea e-ticaret kategorisinde bulabilirsiniz.

E-ticaret  hakkında detaylı bilgi için: Perfection Yazılım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir