GÜÇLÜ BİR MARKA İÇİN 5 ADIM

Markanızı oluşturmalı ve güçlendirmek için adımlar atmalısınız.

Doğru rehberlik, doğru hedefleme ve bilgi alışverişi yanında iletişim becerisine sahip ekiple marka büyümesi gerçekleştirmeli emin adımlarla ilerlemelisiniz.

1. Doğru Marka İsmi/Logo/Slogan

Firmaların akılda kalıcı olabilmesi için Marka isminizin: Fonetik düzende, kulağa hoş gelen, ilgi çekici veya anlamlı olması gerekmektedir.

İsmi belirledikten sonraki süreçte, Markanızın logosunu profesyonel tasarımcı yardımıyla veya kendiniz programlar yardımıyla veya çizerek, markanın kimliğine ismine, amacına uygun olarak tasarlanması gerekmektedir.

Başarılı markalar veya bireyler kaliteli sloganlar ile ön plana çıkmıştır Sloganınız akılda kalıcı, süreklilik sağlayan, klişe olmayan, gerçekçi özelliklere sahip markanızı en iyi şekilde temsil edecek cümleyi bulmayı amaçlamalısınız.

2.Sektör Analizi Yapın

Rekabette geri kalmamak için sektörünüzle ilgili son trendleri, haberleri, yenilikleri takip etmeli ve her şeye ulaşmalısınız. Rakiplerinizden önde olabilmek için stratejiler geliştirerek kendinizi öne çıkartacak sistematik taktikler ile yolunuza başarılı şekilde devam etmelisiniz.

3.Hedef Kitlesini/Kişileri Belirlemede Püf Noktalar

Markanızı, ürünlerinizi, müşterilerinize neler vadettiğinizi, hizmetlerinizi, ileriye dönük hedeflerinizi detaylı bir biçimde bilmeniz gerekir.

Dijital pazarlamayı hangi amaçla yapacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin bir ürünün ya da hizmetin pazarlamasını yapmaktaki amacınız doğrudan satışlara, satışları artırmaya mı yönelik yoksa üründen, hizmetten daha fazla kişinin haberdar olmasını mı istiyorsunuz, yoksa her ikisi de mi? Gibi soruların cevaplarını çıkartmalısınız.

Hedef kitle analizi yapmalısınız.  Tutum ve inançları, değerleri ve eğilimleri, satın alma kararlarını etkileyen faktörler, cinsiyetleri, yaşadıkları bölge, hava durumu gibi etkenler pazarlama stratejilerini doğru belirlemenize, doğru kişilere, gruplara ulaşmanıza imkan sağlayacaktır.

Hedeflediğiniz kitlenin hangi sosyal mecraları kullandığını belirlemek nasıl bir dil kullanacağınızı, hangi mecralara yönelik faaliyet göstereceğinizi belirlemede etkili olacaktır.

4.Markalaşma İçin Sosyal Medya Türünüzü Seçin

Hedeflediğiniz kitlenin hangi sosyal mecraları kullandığını belirlemek nasıl olumlu etkileşim sağlanacağına, strateji geliştirmenize, hangi mecralara yönelik faaliyet göstereceğinizi belirlemede etkili olacaktır.

Sosyal medyada ürünleriniz ile ilgili veya markanızı öne çıkartabilecek kampanyalar, çekilişler, video tasarım yöntemleri, görsel tasarımlar, ürünlerinizin tanıtımlarını yapıp reklamlar verebilir, kriterlerinize ve markanıza uygun, yüksek takipçili etkileşimleri güçlü, influncerlar ile anlaşıp markanızı doğru şekilde hedeflediğiniz kitlenize tanıtabilirsiniz.

5.Müşterilerinize Olumlu Olun

Tüketicinin ön planda tutulduğu günümüzde, müşterilerin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Müşteri istek ve ihtiyaçlarını doğru tahmin edip, ürün ve hizmetlerini farklılaştırarak beklentilerine yanıt vermeniz, müşterilerin zihinlerinde ürünü ve markayı konumlandırmalarına neden olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak müşteri memnuniyeti oluşmaktadır. Sosyal medyada veya herhangi bir şikayette, markayla, ürünlerinizle veya hizmetinizle ilgili olumsuz yorumlara karşı tepkili cevap vermemeli her koşulda ılımlı, saygılı ve yardımcı olmaya çalışmalısınız. Sorunlarını giderip, müşteri memnuniyeti sağlayarak markanızın profilini zedelememelisiniz.

Marka hakkındaki güncel haberleri Perfection idea Marka kategorisinde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir