Markalar İçin Etkili Pazar Segmentasyonu

Günümüzde firmaların en çok kullandığı pazarlama yöntemidir. Stratejik planlarla firmaların hedef kitlelerine yönelik faaliyet sürdürmesi anlamına gelir. Segmentasyon,  hedef kitlesinin istek, ihtiyaç ve ilgilerine yönelik birçok pazarlama stratejisi üretmek için kullanılır.

Segmentasyon Sistemi:

Geleneksel olarak pazarlamacılar aşağıda yer alan dört segmentasyon sistemini kullanmaktadır.

Coğrafi Segmentasyon (ülke, şehir, kır, kent, nüfus yoğunluğu, iklim değişikliği):  

Belirlemiş olduğunuz bölgeye göre, insanların yaşadıkları yere göre olan durumlarını belirleyerek kampanya, indirimler, tanıtım v.b gibi müşterilerinizin daha çok ilgisini çekerek, markanızı tanımalarını sağlayabilirsiniz.

Demografik Segmentasyon (yaş, cinsiyet, eğitim, meslek, gelir düzeyi): 

Müşterilerinizin yaşı ile sosyal yaşamı arasında bağ kurmak daha kolay hale gelir. Lüks ürün satışınız var ise farklı kesim, daha orta gelir hedefliyorsanız daha farklı bir kesim seçebilirsiniz. Ürünleriniz veya hizmetleriniz kadınlara yönelik ise buna göre segmentasyonunuzu belirleyerek hedefinize daha hızlı adımlarla yaklaşmanız mümkün.

Psikografik Segmentasyon (hayat tarzları, kişilik özellikleri): 

Müşterilerinizin yaşam tarzlarına veya kişilik özelliklerini belirleyerek yapılan en zor ama etkili segmentasyon yöntemidir. Müşterilerinizin ziyaret ettikleri web sitelerinden, sosyal medyada beğendikleri içeriklere kadar farklı sistemde ve uygulamalarda farklı araçlar sayesinde bilgi sahibi olabilmek mümkün. Buna uygun olarak müşterilerinizin karşısına çıkmasını istediğiniz ürün veya kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Davranışsal Segmentasyon  (bireylerin ilgisi, kullanım alışkanlıkları, ihtiyaçları): 

Müşterilerinizin davranışlarını belirleyen sistemdir. Ürünlerinize veya hizmetinize ilgileri nasıl? Hangi ürünlere ilgileri daha fazla? Daha uygun fiyatlı mı ürünler ilgi görüyor yoksa daha kaliteli olanlar mı? Hangi aylarda veya özel günlerde satışlarınız daha çok artıyor? Mesela: Yılın belirli zamanları (sevgililer günü, yılbaşı, bayramlar v.b)  insanlar daha fazla kendilerine veya sevdiklerine ürünler, hediyeler almak ister, bu dönemlerde yapılacak özel kampanyalar, indirimler, kuponlar daha fazla kişiye ulaşmanızı satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Pazar Segmentasyonu Önemi

▪ Markanızı, ürün veya hizmetinizi belirlemiş olduğunuz segmentasyona göre (satış politikanız, ürün promosyonları, indirimler v.b)  öne çıkabilirsiniz.

▪ Size veya markanıza uygun kendi hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

▪ Hedef kitlenizi daha iyi tanımlar ve şirket pazarlama ve satış çözümlerinizi  geliştirebilirsiniz.

▪ Pazarlama için bütçenizi daha verimli kullanmanızı sağlarsınız.

▪ Markanıza ait ürün veya hizmetlerini geliştirmenizi, müşterilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmenizi sağlayabilirsiniz.

Etkili pazar segmentasyonu sistemi ile satışlarınızı artırmak için bize ulaşın: Perfection Yazılım

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close